czwartek, 16 listopada 2017

Nagrody Prezydenta Miasta

11 listopada był dla nas w tym roku dniem podwójnie wyjątkowym. Po pierwsze - stanowił okazję do świętowania kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowania, co warto podkreślić, w sposób radosny, a nie ponury. Po drugie - w sobotę także Prezydent Miasta wręczył nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Podczas uroczystości w Miejskiej Bibliotece Publicznej trafiły one do naszych przyjaciół: Józefiny Szkółki i Macieja Talagi.

Urodzona we Francji, a związana z Jaworznem malarka i rzeźbiarka swoje prace prezentowała m.in. w Halle, Stuttgarcie i Zakopanem. Jej tworzywem są drewno, glina, gips i kamień, z których powstają zarówno niewielkie figurki, jak i duże formy, a w centrum jej zainteresowań znajduje się twarz. Prezydent Paweł Silbert podkreślił, że rzeźby artystki możemy zobaczyć w różnych miejscach miasta, ale być może nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę, że to właśnie ona jest ich autorką. Sama rzeźbiarka, poproszona o powiedzenie kilku słów, nie mówiła o sobie, ale o swoich bohaterach - ''Jaworzniakach'' (w swojej twórczości chce opowiadać o nich tym, którzy o młodocianych więźniach politycznych nie słyszeli).

Maciej najbardziej kojarzony jest z muzyką do filmów Macieja Dejczera (''300 mil do nieba'', ''Bandyta''), ale jego gitarę można usłyszeć również w obrazach Teresy Kotlarczyk (''Zakład''), Feliksa Falka (''Koniec gry''), Sławomira Kryńskiego (''Dziecko szczęścia''), Krystyny Krupskiej-Wysockiej (''Ptaszka''), Filipa Bajona (''Poznań 56''), Natalii Korynckiej-Gruz (''Amok''), Radosława Markiewicza (''Metanoia'') i Rafała Kapelińskiego (''Fundacja Kultura''). Ze Zbigniewem Preisnerem współpracował przy amerykańskiej produkcji ''Zabawa w Boga'' (w obsadzie m.in. John Lithgow, Tom Berenger, Aidan Quinn, Tom Waits, Daryl Hannah i Kathy Bates). Edyta Bartosiewicz, Krystyna Możejko, Dariusz Janus, Jan Wojdak z zespołem Wawele, Blockheads, Universe, Zespół Adwokacki Dyskrecja - to tylko kilkoro artystów i grup, z którymi nagrywał. By pokazać, w jak różnorodnych projektach brał udział, wystarczy przywołać jedynie trzy albumy: ''Brat wszystkich ludzi'' (utwory o św. Ojcu Pio), ''Piosenki z Górnego Śląska'' Kabaretu Antyki (piosenka ''Mogom nadmuchać'') i ''Księga Tajemnicza. Prolog'' Kalibra 44 (''Brat już nie ma miłości dla mnie''). Jest twórcą i kierownikiem muzycznym ''Piosenki Odkopanej'' - cyklu koncertów, które od pięciu już lat za każdym razem przyciągają do Teatru Sztuk tłumy (o tym fenomenie mówił w swoim wystąpieniu również Paweł Silbert). W trakcie tych występów zapowiedzi poszczególnych utworów i dowcipy, opowiadane w mistrzowski sposób przez Macieja Talagę, budują niezwykły, nieco biesiadny klimat, a wspólne śpiewanie znanych i lubianych polskich piosenek sprawia, że na widowni tworzy się wspólnota. Odbierając nagrodę, laureat próbował rozbroić podniosłą atmosferę za pomocą żartu, ale było widać, że jest wzruszony. Nie mogło oczywiście zabraknąć anegdoty (opowieść o tym, jak kiedyś w Lublinie wzięto go za Jana Borysewicza) i tematu ''Piosenki Odkopanej'', a ze strony Prezydenta Miasta padła obietnica ''skrzyżowania gryfów''. 

Na koniec pojawił się kolejny akcent, związany z naszym Teatrem. W części artystycznej wystąpiła Joanna Płonka - uczennica Aleksandra Brzezińskiego, laureatka Spotkań Zamkowych ''Śpiewajmy Poezję'' i konkursu ''Pamiętajmy o Osieckiej''. Młoda artystka po raz kolejny zachwyciła zebranych perfekcyjną dykcją, skalą swojego głosu i niezwykle dojrzałym odczytaniem takich tekstów poetki, jak ''Cyrk nocą'' i ''Kto tak ładnie kradnie''.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz